V našom tele je viac, než 600 lymfatických uzlín. Nie je teda takým ojedinelým javom, že niektoré z nich občas opuchnú a bolia. Za napuchnutými uzlinami sa však skrýva aj zákerná rakovina lymfatického systému zvaná lymfóm. Ako sa teda odlišuje od bežného opuchu?
Keď biele krvinky nestíhajú
Lymfocyty sú druhom bielych krviniek, ktoré tvoria protilátky a chránia organizmus pred hrozbami práve v lymfatických uzlinách. Niekedy sú však natoľko zahltené, že jednoducho nestíhajú a stávajú sa práve útočiskom, kde sa takéto hrozby skrývajú a rozmnožujú, čo sa prejavuje práve zväčšením uzlín. Niektoré uzliny sa nedajú nahmatať, ani keď sú zdurené – niektoré, naopak, pocítime pri zväčšení okamžite, sú to najčastejšie oblasti v okolí hlavy a krku, nad kľúčnou kosťou, v podpazuší a v okolí slabín.
Nepanikárte – najčastejšie ide o infekciu
Najčastejším dôvodom zdurenej uzliny je vnútorný zápal. Či už ide o zápal nejakého vnútorného orgánu alebo napríklad kože. Obvykle sa v takom prípade zväčší uzlina, ktorá je k postihnutému miestu najbližšie. Za väčšinou zdurených uzlín sa neskrývajú vážne príčiny. Pozornosť však treba zbystriť v prípade, že sa vám zdurili uzliny pod krkom alebo tesne nad kľúčnou kosťou a sú tvrdšie, nepohyblivé či nepravidelne zväčšené. Naopak, vláčne zapálené uzliny s akoby gumovitou konzistenciou sú skôr prejavom infekcie.
Pozor, ak sú rýchlo zväčšené a neodpúchajúce
Ak sa vám k opuchnutým uzlinám pridružia aj iné príznaky, napríklad horúčka, nočné potenie alebo strata hmotnosti, je to ďalší signál toho, že pôjde zrejme o vážnejšie ochorenie. Signálom, že je niečo zle, je aj ak sa uzliny rýchlo zväčšia nad 1 cm a ostávajú v takejto veľkosti viac, než pár dní. V takom prípade určite navštívte svojho všeobecného lekára, ktorý urobí dôslednú anamnézu a prípadne vás pošle za ďalším odborníkom. Ani pri všetkých predošlých príznakoch však stále nemusí ísť o lymfóm. Posledným krokom je až biopsia, ktorá ho potvrdí alebo vyvráti.