Požičiavanie auta považujú mnohí za celkom ošemetnú záležitosť. Stať sa totiž môže čokoľvek a aj pri najlepšej vôli počas zapožičania auta, od malých škrabancov pri neopatrnom parkovaní až po totálnu škodu pri dopravnej nehode. Kvalitné poistenie auta je teda samozrejmosťou, okrem toho však treba myslieť aj na ďalšie záležitosti. Čo si teda ustrážiť v prípade, že svoje vozidlo občas požičiavate?
Požičať či nepožičať? Táto hamletovská otázka rozdeľuje majiteľov áut na dva tábory – tých, ktorí by svoje auto nikdy nikomu nepožičali a takých, ktorí svoje auto ochotne prenechajú či už kamarátovi, alebo niekomu z rodiny. Ak plánujete požičiavať auto v rámci svojej zárobkovej činnosti, je to pochopiteľne už podnikanie a budete potrebovať na tento účel nielen živnosť, ale aj špeciálne poistenie auta určené pre autopožičovne. Zameriame sa preto na situácie, kedy auto hodláte požičiavať iba občas.
Kvalitné poistenie auta je základ
Hovorí sa, že netreba myslieť vždy na to najhoršie čo sa môže stať. Pri požičiavaní auta sa vám to, ale oplatí. To, že vaše auto musí mať PZP nemusíme snáď ani zdôrazňovať, ak, ale plánujete svoje auto z času na čas niekomu požičať, oplatí sa mať aj kvalitné havarijné poistenie. Dokonca aj v prípade, že požičiavate staršie auto.
Nikdy totiž neviete, čo môže s vaším autom daný šofér spôsobiť a hoci prípadnej nehody nebudete ani zúčastnený, ako vlastníka vozidla vás čakajú mnohé „opletačky“. V niektorých prípadoch sa dokonca môžete ocitnúť v pozícii žalovaného o náhradu škody, prípadne nemajetkovej ujmy a tá napríklad z PZP nebýva krytá. Takže, okrem toho, že si zjednáte PZP, nezabudnite určite ani na kvalitné havarijné poistenie. S ním sa totiž nielenže nemusíte obávať o opravy svojho auta, ale ani prípadných nepríjemných následkov dopravnej nehody.
Havarijné poistenie vám pomôže aj vtedy, ak k nemu máte aj balík asistenčných služieb. Len si predstavte, ako musíte ísť známemu rýchlo pomôcť stovky kilometrov ďaleko, keď sa mu náhodou auto požičané od vás pokazí.
Pozor, aby ste neplatili za priestupky iných
Vôbec nie je jedno, komu svoje auto požičiavate. Podľa cestného zákona totiž nemôžete auto zveriť osobe, ktorá nespĺňa podmienky na jeho vedenie, nemá pri sebe platné doklady, je pod vplyvom alkoholu, prípadne osobe, ktorej totožnosť nepoznáte. Aj v prípade, že požičiavate auto kamarátovi si preto preverte jeho doklady. Zároveň netreba zabúdať na objektívnu zodpovednosť. Stačí, že kamaráta, ktorému ste požičali auto niekde odfotí stacionárny radar, prípadne v meste zaparkuje na zákaze. Po pár týždňoch či mesiacoch od spáchania priestupku vám v rámci objektívnej zodpovednosti príde rovno pokuta. Ak ju nebudete chcieť zaplatiť (čo je pochopiteľné), budete musieť dokázať, kto vaše auto v danom čase šoféroval.
Jasné dohody – dobrí priatelia
Dôvera pri požičiavaní vozidla nestačí vždy. Rovnako ani ako kvalitné poistenie auta. Vždy je dobré mať aspoň jednoduchú písomnú dohodu. V rámci nej by ste mali mať vymedzené trvanie zapožičania, miesto odovzdania, miesto prevzatia, stav palivovej nádrže, predpokladaný počet najazdených kilometrov v rámci zápožičky a tiež je vhodné spraviť aspoň zbežnú prehliadku vozidla a prípadné existujúce poškodenia do dohody zaznamenať. Pamätajte, že aj jednoduchá zmluva je lepšia ako žiadna a v prípade problémov či sporných situácii dokáže byť veľmi cennou pomocou.
Komerčný článok