Industriálne bývanie – sterilné, alebo nadčasové? Inšpirujte sa starými továrňami

Podobne ako vintage a vidiecky provensálsky štýl, aj industriálny štýl zažíva svoj veľký boom. Nie je pre každého, no ak patríte k milovníkom všetkého moderného, určite by ste naňho mali aspoň hodiť očkom. A čo to vlastne industriálny štýl v praxi je?

Industriálne bývanie – sterilné, alebo nadčasové? Inšpirujte sa starými továrňami
(zdroj: unsplash.com)

Inšpirovaný starými továrňami

Slovo továreň vám možno evokuje niečo staré, no pozor: industriálny štýl je založený na prelínaní moderných a starých prvkov. Charakteristický je preňho minimalizmus a otvorený priestor, ktorý je praktický a prehľadný. Častokrát má vysoké a odkryté stropy s odhaleným potrubím a surové povrchy. Materiály, ktoré sa najčastejšie využívajú, sú betón a tehla. Nábytok by mal mať kovový detail, najlepšie je, ak je vyrobený z dreva a pokojne môže byť vintage. Prepájate predsa moderné s historickým.

Nemusí to u vás pôsobiť chladne

Stavte na nadčasové farby – čiernou a sivou nikdy nič nepokazíte. Pokojne aj vo veľkom na textíliách, alebo menších detailoch ako batérie či príchyty na skrinkách. Tieto farby môžete doplniť ešte hnedou a bielou. K bielej stene sa napríklad hodia práve hnedé drevené dekorácie. Oranžová a hrdzavá, ktoré sú zasa typickými industriálnymi farbami, dodajú vášmu interiéru útulnosť vďaka svojmu teplému podtónu.

Uvažujte minimalisticky

Zabudnite na preplnené police s vázami, svietnikmi či soškami. Industriálny znamená minimalistický, takže okrem základných a funkčných doplnkov by ste u seba doma nemali mať nič iné. Trendy sú napríklad jednoduché plagáty v rámoch. Dekorácie vyberajte predovšetkým podľa materiálu – industriálny štýl miluje výrazné materiály. Hodí sa už vyššie spomínané drevo, kov alebo sklo, ktoré navyše efektne vynikne, ak spojíte číre sklo s farebným. Otvorený priestor znamená aj menej nábytku. Je teda veľmi dôležité, ako ho umiestnite, aby vynikol.