Módne trendy sa často netýkajú len výberu oblečenia. Akýmsi zaužívaným stereotypom ženskej krásy sa stala predstava, že pekná žena musí byť štíhla, vysoká a sebavedomá. Čo teda my ostatné?
Urážky a komentáre zamerané na vzhľad
Veľmi dôležité je vytvoriť si k svojmu telu dobrý vzťah, mať sa rád a prijať sa. To sa však ľahšie hovorí, než realizuje. Podľa amerického prieskumu zažilo bodyshaming až 94 percent tínedžeriek zo vzorky 2000 respondentov. Ide v podstate o druh šikany na základe vzhľadu, ktorý zažil asi každý z nás. Bodyshaming sa totiž mylne netýka len silnejších ľudí, ale aj tých extrémne štíhlych. Buď ste teda „tučná“ alebo „kosť a koža“. Nahrávajú tomu bohužiaľ aj médiá – či už televízne, kde sú ľudia s nadváhou podrobení výsmechu alebo kritike, alebo tie sociálne, kde ľudia zdieľajú svoje nereálne dokonalé životy a vystavujú svojich sledovateľov pocitu, že oni tak dokonalí nie sú.
Ak sa necítite na to brániť sa, nemusíte
Kritike nemusia vždy čeliť len kilá, niekedy ide aj o vlasy, nos, nohy alebo celkovú vizáž. Každá takáto urážka bolí. Rizikom je, keď si takéto komentáre zvnútornime a začneme im veriť. Dôležité je uvedomiť si, že akýkoľvek druh šikany a bodyshaming tiež nie je namierený proti vám – hovorí skôr o vnútornom zranení a predsudkoch osoby, ktorá ho robí. Ak sa cítite na to, že sa dokážete seba alebo niekoho iného v prípade takéhoto ubližovania zastať, urobte to. Ak nie, je to úplne v poriadku. V prípade, že sa to udialo na verejnosti, môžete to skúsiť, keď budete s dotyčným človekom osamote.
Vážte slová
Niekedy sa dopúšťame bodyshamingu aj nechtiac. Stačí, že otec pri nedeľnom obede dcére povie, aby si nenaberala toľko polievky, lebo najhoršie, čo sa žene môže stať je, keď bude tučná, a na svete môže byť depresia alebo porucha prijímania potravy. Dávajte si preto pozor na komentáre ohľadom vzhľadu iných. Ani len netušíte, čo všetko môžu spôsobiť, aj keď tak vôbec neboli myslené.